HiSOC hidrogén infúzió

A HiSOC® az iSOC® robusztus tulajdonságaira épül, és rendelkezik annak kis üzemeltetési és beruházási költségszerkezetével. Speciális csatlakozókkal tervezték, kimondottan azért, hogy hidrogént tudjon a talajvízbe juttatni a klórozott alifás szénhidrogének reduktív deklórozásának, a nitrát denitrifikációjának és a perklorátok redukciójának hatékony elÅ‘segítése érdekében. 

HiSOC hidrogén infúzió

Ismertető

Az újra tervezett hozamszabályozó 28 cm3/perc hozammal, permetezés (sparging) nélkül adagolja a H2 gázt. A HiSOC 3,6 g/nap H2 gázt képes ily módon adagolni (1 g H2 20 g PCE eténig történÅ‘ lebontását biztosítja). A HiSOC 2-collos kutakba helyezhetÅ‘.

A rendszer flexibilitása és az ellenörzött hidrogén bevitel révén megelőzhetők a szerves elektron donorok alkalmazása esetén gyakran jelentkező másodlagos vízminőségi problémák, és kiküszöbölhető a biomasszának csupán azért történő stimulálását, hogy a szerves elektron donorok fermentáció révén hidrogént termeljenek.

Főbb alkalmazások

A H2 egy erős elektron donor, melyet az alábbi esetekben alkalmaznak biostimulációs céllal:

  • Klórozott alifás szénhidrogének (CAH) reduktív klórvesztéssel történÅ‘ lebontása; PCE, TCE, DCE, stb.
  • Nitrát denitrifikáció
  • Perklorátok disszimilációs lebontása talaj-vízben

A szennyező anyagok bioeremediációja a hidrogén - mint elektron akceptor - közvetlen beinjektálása révén valósítható meg. Az injektálás a HiSOC gáz infúziós rendszerrel történik. Amennyiben nem állnak fenn anaerob viszonyok, a H2 bejuttatása biztosítja annak létrejöttét. A hidrogénigényt a kezelési zónában egymással versengő elektron akceptorok és a jelen lévő szennyező anyag tömegének becslése alapján lehet meghatározni. Amennyiben lehetséges, a számításnak tartalmaznia kell a kezelési zónában az oldott és a talajhoz kötött elektron akceptorok, valamint a talajvíz áramlása révén ide jutó elektron akceptorok mennyiségét is. Az így kalkulált hidrogénigényt összehasonlítva a HiSOC hidrogén adagolási képességével, kiszámítható a szükséges injektáló kutak száma.

A hidrogénigény kiszámításának részletes eljárását a "Principles and Practices of Enhanced Anaerobic Bioremediation of Chlorinated Solvents (AFCEE, 2004) kiadványban lehet tanulmányozni.